#News

Tokyo Olympics 2020: Here’s Events Schedule, Squad Details And Time

Olympics full schedule ,Female Flagbearer ,Tokyo Olympics India participate

Olympics  Full Schedule: Tokyo Olympics 2020 is going to commence on July 23 after a year’s delay. With several Indian players qualifying for the Games, the country is sending its largest contingent in the history of the Olympics. Out of the 120 athletes from India, 53 of them are women.

Here are is a list of Indian squad members in different sports and Olympics full schedule:

ARCHERY

Squad

Women’s individual: Deepika Kumari

Men’s individual: Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai

Men’s team: Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai

Mixed team: Deepika Kumari & Atanu Das

WRESTLING

Squad

Women’s freestyle: Seema Bisla (50kg), Sonam Malik (62kg), Anshu Malik (57kg), Vinesh Phogat (53kg)

Men’s freestyle: Ravi Kumar Dahiya (57kg), Bajrang Punia (65kg), Deepak Punia (86kg)

ATHLETICS

Squad

Women: Priyanka Goswami (20km walk), Kamalpreet Kaur (discus), Seema Punia (discus), Bhawna Jat (20km walk), Annu Rani (javelin), Dutee Chand (100m, 200m)

Men: Neeraj Chopra (javelin), Shivpal Singh (javelin), M. Sreeshankar (long jump), Tajinder Pal Toor (shot put), Naganathan Pandi (reserve) (4x400m relay), Jabir M. Palliyalil (400m hurdles); Muhammed Anas Yahiya, Noah Nirmal Tom, Amoj Jacob, Arokia Rajiv, Irfan Kolothum Thodi, Rahul Rohila, Sandeep Kumar (20km walk), Gurpreet Singh (50km walk), Avinash Sable (3,000m steeplechase)

WEIGHTLIFTING

Squad

Women: S. Mirabai Chanu (49kg)

BADMINTON

Squad

Women’s singles: P. V. Sindhu

Men’s singles: B. Sai Praneeth

Men’s doubles: Satwiksairaj Rankireddy & Chirag Shetty

TABLE TENNIS

Squad

Women’s singles: Manika Batra, Sutirtha Mukherjee

Men’s singles: A. Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran

Mixed doubles: A. Sharath Kamal & Manika Batra

BOXING

Squad

Women: M. C. Mary Kom (flyweight), Simranjit Kaur (lightweight), Lovlina Borgohain (welterweight), Pooja Rani (middleweight)

Men: Amit Panghal (flyweight) Manish Kaushik (lightweight), Vikas Krishan Yadav (welterweight), Ashish Kumar (middleweight), Satish Kumar (superheavyweight)

Squad

Women: Maana Patel (100m backstroke)

Men: Srihari Nataraj (100m backstroke), Sajan Prakash (100m butterfly, 200m butterfly, 200m freestyle)

EQUESTRIAN

Squad

Individual: Fouaad Mirza

SHOOTING

Squad

Women: Manu Bhaker (10m air pistol, 25m pistol); Yashaswini Deswal (10m air pistol); Rahi Sarnobat (25m pistol); Apurvi Chandela (10m air rifle), Elavenil Valarivan (10m air rifle), Anjum Moudgil (50m rifle three positions), Tejaswini Sawant (50m rifle three positions)

Men: Abhishek Verma (10m air pistol), Saurabh Chaudhary (10m air pistol), Angad Bajwa (skeet), Mairaj Ahmad Khan (skeet), Deepak Kumar (10m air rifle), Divyansh Singh Panwar (10m air rifle), Aishwary Tomar (50m rifle 3 positions), Sanjeev Rajput (50m rifle 3 positions)

Mixed team: Manu Bhaker & Saurabh Chaudhary (10m air pistol), Yashaswini Deswal & Abhishek Verma (10m air pistol), Anjum Moudgil & Deepak Kumar (10m air rifle), Elavenil Valarivan & Divyansh Singh Panwar (10m air rifle)

FENCING

Squad

Women’s sabre: C. A. Bhavani Devi
GOLF

Squad

Women’s individual: Aditi Ashok

Men’s individual: Anirban Lahiri, Udayan Mane

SAILING

Squad

Women’s Laser Radial: Nethra Kumanan

Men’s Laser: Vishnu Saravanan

Men’s 49er: K. C. Ganapathy & Varun Thakkar

GYMNASTICS

Squad

Women’s all-around: Pranati Nayak

ROWING

Squad

Men’s lightweight double sculls | Arjun Lal & Arvind Singh

JUDO

Squad

Women: Shushila Likmabam (48kg)

HOCKEY

MEN’S

Goalkeeper: PR Sreejesh

Defenders: Harmanpreet Singh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Amit Rohidas, Birendra Lakra

Midfielders: Hardik Singh, Manpreet Singh, Vivek Sagar Prasad, Nilakanta Sharma, Sumit

Forwards: Shamsher Singh, Dilpreet Singh, Gurjant Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Mandeep Singh
Standbys: Krishan Pathak (goalkeeper), Varun Kumar (defender) and Simranjit Singh (midfielder)

WOMEN’S

Goalkeeper: Savita

Defenders: Deep Grace Ekka, Nikki Pradhan, Gurjit Kaur, Udita

Midfielders: Nisha, Neha, Sushila Chanu Pukhrambam, Monika, Navjot Kaur, Salima Tete

Forwards: Rani, Navneet Kaur, Lalremsiami, Vandana Katariya, Sharmila Devi

Olympics Full Schedule:

July 23

Archery – Women’s individual ranking round – 5:30 IST

Archery – Men’s individual ranking round – 9:30 IST

July 24

Equestrian – Individual dressage grand prix day 1

Shooting – Women’s 10m air rifle qualification – 5:00 IST

Table tennis – Men’s singles preliminary round – 5:30 IST

Table tennis – Women’s singles preliminary round – 5:30 IST

Table tennis – Mixed doubles round of 16 – 7:45 IST

Archery – Mixed team round of 16 – 6:00 IST

Archery – Mixed team medal rounds – 10:45 IST

Hockey – Men vs New Zealand – 6.30 IST

Hockey – Women vs Netherlands – 17.15 IST
Shooting – Women’s 10m air rifle final – 7:15 IST

Shooting – Men’s 10m air pistol qualification – 9:30 IST

Shooting – Men’s 10m air pistol final – 12:00 IST

Judo – Women 48kg all rounds – 7:30 IST

Rowing – Men’s lightweight double sculls heats – 7:50 IST

Boxing – Women’s welterweight – 8:00 IST

Boxing – Men’s welterweight round of 32 – Vikas Krishan vs Sewonrets Quincy Mensah Okazawa – 15:54 IST

Weightlifting – Women’s 49kg – 10:20 IST

Badminton – Men’s doubles — Chirag Shetty & Satwiksairaj Rankireddy vs Lee Yang & Chi-Lin Wang (Taipei) – 12:20 IST

Badminton – Men’s singles – B. Sai Praneeth vs Misha Zilberman (Israel) – 13:00 IST

July 25

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Shooting – Women’s 10m air pistol qualification– 5:30 IST

Shooting – Men’s skeet qualification – 6:00 IST

Shooting – Women’s 10m air pistol final – 7:45 IST

Shooting – Men’s 10m air rifle qualification – 9:30 IST

Shooting – Men’s 10m air rifle final – 12:00 IST

Gymnastics – Women’s all-around qualification – 6:30 IST

Rowing – Men’s lightweight double sculls repechage – 6:30 IST

Table tennis – Mixed doubles quarterfinals – 6:30 IST

Table tennis – Men’s singles round 2 – 10:30 IST

Table tennis – Women’s singles round 2 – 10:30 IST

Table tennis – Mixed doubles semifinals – 16:30 IST

Badminton – Women singles – P. V. Sindhu vs Ksenia Polikarpova (Israel) – 10:40 IST

Boxing – Women’s flyweight round of 32 – M. C. Mary Kom vs Miguelina Hernandez GarciaDominican Republic) – 13:30 IST

Boxing – Men’s lightweight round of 32 – Manish Kaushik vs Luke McCormack (Great Britain) – 15:06 IST

Hockey – Men vs Australia – 15.00 IST

Hockey – Women vs Germany – 17.45 IST

Swimming – Women’s 100m backstroke heats – 15:32 IST

Swimming – Men’s 200m freestyle heats 15:52 IST

Swimming – Men’s 100m backstroke heats – 16:49 IST

Equestrian – Individual dressage grand prix day 2

July 26

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Fencing – Women’s sabre all rounds – 5:30 IST

Archery – Men’s team round of 16 – 6:00 IST

Table tennis – Men’s singles round 2 – 6:30 IST

Table tennis – Women’s singles round 2 – 6:30 IST

Table tennis – Men’s singles round 3 – 11:00 IST

Table tennis – Mixed doubles bronze match, final – 16:30, 17:30 IST

Table tennis – Women’s singles round 3 – 11:00 IST

Swimming – Men’s 200m freestyle semifinals – 7:07 IST

Swimming – Men’s 100m backstroke semifinals – 8:01 IST

Swimming – Women’s 100m backstroke semifinals – 8:23 IST

Swimming – Men’s 200m butterfly heats – 15:59 IST

Boxing – Men’s middleweight round of 32 – Ashish Kumar vs Erbieke Tuoheta (China) – 9:06 IST

Archery – Men’s team medal rounds – 10:15 IST

Shooting – Men’s skeet final – 12:20 IST

Hockey – Women vs Germany – 17.45 IST

July 27

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Sailing – Men’s 49er heats

Shooting – Mixed 10m air pistol team qualification, bronze medal match, final – 5:30 onwards

Shooting – Mixed 10m air rifle team qualification, final – 9:45 onwards

Table tennis – Men’s singles round 3 – 5:30 IST

Table tennis – Women’s singles round 3 – 5:30 IST

Rowing – Men’s lightweight double sculls final C – 5:50 IST

Hockey – Men vs Spain – 6.30 IST

Swimming – Men’s 200m freestyle final – 7:13 IST

Swimming – Women’s 100m backstroke final – 7:21 IST
Swimming – Men’s 100m backstroke final – 7:29 IST

Swimming – Men’s 200m butterfly semifinals – 8:05 IST

Rowing – Men’s lightweight double sculls semifinals A/B – 7:48 IST

Rowing – Men’s lightweight double sculls final C, semifinals A/B – 5:50, 7:48 IST

Boxing – Women’s welterweight round of 16 – Lovlina Borgohain vs Nadine Apetz – 11:57 IST

July 28

Hockey – Women vs Great Britain – 6.30 IST

Table tennis – Women’s singles quarterfinals – 6:30 IST

Table tennis – Men’s singles quarterfinals – 7:30 IST

Swimming – Men’s 200m butterfly final – 7:19 IST
Boxing – Women’s middleweight round of 16 – Pooja Rani vs Ichrak Chaib (Algeria) – 14:33 IST

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Equestrian – Individual dressage grand prix freestyle

Sailing – Men’s 49er heats

July 29

Archery – Women’s individual round of 64, round of 32

Archery – Men’s individual round of 64, round of 32

Golf – Men’s individual round one – 4:00 onwards

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Badminton – Women’s singles round of 16 – 5:30 IST

Badminton – Men’s doubles quarterfinals – 5:30 IST

Badminton – Men’s singles round of 16 – 13:30 IST

Shooting – Women’s 25m pistol precision qualification – 5:30 IST

Hockey – Men vs Argentina – 6.00 IST

Rowing – Men’s lightweight double sculls final – 6:20 IST

Table tennis – Women’s singles semifinals – 7:30IST

Table tennis – Women’s singles bronze match – 16:30 IST

Table tennis – Women’s singles final – 17:30 IST

Table tennis – Men’s singles semifinals – 11:30 IST

Boxing – Men’s superheavyweight round of 16 – Satish Kumar vs Ricardo Brown (Jamaica) 8:48 IST

Gymnastics – Women’s all-around final – 16:20 IST

Swimming – Men’s 100m butterfly heats – 16:20 IST

July 30

Equestrian – Individual eventing dressage session 1, 2

Sailing – Men’s 49er heats

Sailing – Men’s Laser heats

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Golf – Men’s individual round two – 4:00 onwards

Athletics – Men’s 3,000m steeplechase heats – 5:30 IST

Badminton – Women’s singles quarterfinals – 5:30 IST

Shooting – Women’s 25m pistol rapid qualification, final – 5:30 onwards

Archery – Women’s individual round of 16 – 6:00 IST

Archery – Women’s individual medal rounds – 11:15 IST

Swimming – Men’s 100m butterfly semifinals – 7:00 IST
Athletics – Men’s 400m hurdles heats – 7:25 IST

Boxing – Women’s lightweight round of 16 – 7:30 IST

Boxing – Women’s welterweight quarterfinals – 8:33 IST

Boxing – Men’s welterweight quarterfinals – 9:06 IST

Athletics – Women’s 100m heats – 8:10 IST

Hockey – Women vs Ireland – 8.15 IST

Hockey – Men vs Japan – 15.00 IST

Badminton – Men’s doubles semifinals – 12:00 IST

Table tennis – Men’s singles bronze match, final – 16:30, 17:30 IST

July 31

Equestrian – Individual eventing dressage session 3
Sailing – Men’s 49er heats

Sailing – Men’s Laser medal race

Sailing – Women’s Laser Radial heats

Golf – Men’s individual round three – 4:00 onwards

Badminton – Men’s singles quarterfinals – 5:30 IST

Archery – Men’s individual round of 16 – 6:00 IST

Swimming – Men’s 100m butterfly final – 7:00 IST

Boxing – Men’s flyweight round of 16 – 7:30 IST

Shooting – Women’s 50m rifle 3 positions qualification, final – 8:30 onwards

Boxing – Men’s lightweight round of 16 – 8:33 IST

Hockey – Women vs South Africa – 8.45 IST

Boxing – Women’s middleweight quarterfinals 9:36 IST

Archery – Men’s individual medal rounds – 11:15 IST
Badminton – Women’s singles semifinals, men’s doubles final – 14:30 onwards

Athletics – Women’s 100m final – 18:20 IST

August 1

Equestrian – Individual eventing cross country

Golf – Men’s individual round four – 4:00 onwards

Hockey – Men’s quarterfinals – 6:00 onwards

Boxing – Women’s flyweight quarterfinals – 7:30 IST

Boxing – Men’s welterweight semifinals – 8:33 IST

Boxing – Men’s middleweight quarterfinals – 8:48 IST

Badminton – Men’s singles semifinals – 9:30 IST

Boxing – Men’s superheavyweight quarterfinals – 9:36 IST

Badminton – Women’s singles final – 17:00 IST

Athletics – Men’s 400m hurdles semifinals – 17:35 IST

August 2

Equestrian – Individual eventing jumping

Sailing – Men’s 49er medal race

Hockey – Women’s quarterfinals – 6:00 onwards

Athletics – Women’s 200m heats – 7:00 IST

Shooting – Men’s 50m rifle 3 positions qualification, final – 8:00 onwards

Athletics – Women’s 200m semifinals – 15:55 IST

Athletics – Men’s 3,000m steeplechase final – 17:45 IST

August 3

Equestrian – Individual jumping qualifier

Hockey – Men’s semifinals – 7:00, 15:30 IST

Boxing – Men’s flyweight quarterfinals – 7:30 IST

Wrestling – Women’s 62kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Boxing – Men’s lightweight quarterfinals – 8:18 IST

Athletics – Men’s 400m hurdles final – 8:50 IST

Boxing – Women’s lightweight quarterfinals – 9:05 IST

Boxing – Men’s welterweight final – 15:35 IST

Athletics – Women’s 200m final – 18:20 IST

August 4

Equestrian – Individual jumping final

Golf – Women’s individual round one – 4:00 onwards

Hockey – Women’s semifinals – 7:00, 15:30 IST

Wrestling – Women’s 62kg freestyle repechage, final – 7:30 onwards, last bout of the day

Wrestling – Men’s 57kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Men’s 86kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Wrestling – Women’s 57kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 onwards

Boxing – Women’s flyweight semifinals – 10:30 IST

Boxing – Women’s welterweight semifinals – 11:00 IST

Boxing – Men’s superheavyweight semifinals – 11:33 IST

August 5

Golf – Women’s individual round two – 4:00 IST onwards

Hockey – Men’s bronze, gold matches – 7:00, 15:30 IST

Wrestling – Men’s 57kg freestyle repechage, final – 7:30 IST onwards

Wrestling – Men’s 86kg freestyle repechage, final – 7:30 IST onwards

Wrestling – Women’s 57kg freestyle repechage, final – 7:30 IST onwards

Wrestling – Women’s 53kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 IST onwards

Boxing – Women’s lightweight semifinals – 10:30 IST

Boxing – Men’s flyweight semifinals – 11:00 IST

Boxing – Men’s middleweight semifinals – 11:33 IST

Athletics – Men’s 20km walk – 13:00 IST

August 6

Athletics – Men’s 50km walk – 2:00 IST

Athletics – Women’s 20km walk – 13:00 IST

Athletics – Men’s 4x400m relay heats – 16:55 IST

Golf – Women’s individual round three – 4:00 IST onwards

Hockey – Women’s bronze, gold matches – 7:00, 15:30 IST

Wrestling – Women’s 53kg freestyle repechage, final – 7:30 IST onwards, last bout of the day

Wrestling – Men’s 65kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 IST onwards

Wrestling – Women’s 50kg freestyle round of 16, quarterfinals, semifinals – 8:00 IST onwards

Boxing – Women’s middleweight semifinals – 10:30 IST

Boxing – Men’s lightweight semifinals – 11:02 IST

August 7

Golf – Women’s individual round four – 4:00 IST onwards

Boxing – Men’s flyweight final – 10:30 IST

Boxing – Women’s flyweight final – 10:45 IST

Boxing – Men’s middleweight final – 11:15 IST

Boxing – Women’s welterweight final – 11:45 IST

Wrestling – Men’s 65kg freestyle repechage, final – 15:15 IST onwards

Wrestling – Women’s 50kg freestyle repechage, final– 15:15 IST onwards

Badminton – Men’s singles final – 16:30 IST

Athletics – Men’s 4x400m relay final – 18:20 IST

August 8

Boxing – Women’s lightweight final – 10:30 IST

Boxing – Men’s lightweight final – 10:45 IST

Boxing – Women’s middleweight final – 11:15 IST

Boxing– Men’s super heavyweight final – 11:45 IST

TENNIS

July 24-25

Women’s doubles round one

Men’s singles round one

July 26-27

Women’s doubles round of 16, quarterfinals

Men’s singles round two

July 28

Women’s doubles quarterfinals

Men’s singles round of 16

July 29

Women’s doubles semifinals

Men’s singles quarterfinals

July 30

Men’s singles semifinals

July 31-August 1

Women’s doubles final

Men’s final

Share This: